#kreativnevkarantene
„Bez fantázie nie je možné objavovať“ P. Rousseau. Schopnosť fantázie umožňuje človeku vytvárať modely, predstavy potrebné pre súčasnosť alebo budúcnosť. Fantázia je súčasťou celého kreatívneho procesu a človek ju uplatňuje v každej jeho fáze. Preto je potrebné ju neustále podporovať a rozvíjať. Ako na to? Ponúkam niekoľko drobných aktivít a cvičení, ktoré Vám fantáziu roztočia.
ČO SKRÝVAJÚ KRÚŽKY?
Ak máte radi hádanky tak sa pustite do tejto s krúžkami. V 12 krúžkoch sú skryté rôzne obyčajné veci v neobvyklej perspektíve. Skúste sa zadívať na obrázok a predstaviť si, čo ktorý obrázok znázorňuje. A prípadne si obrázky vytvorte sami a hľadajte spoločne v skupine.
ČO BY SA STALO?
Táto aktivita Vám dá podnet pre fantazírovanie. Predstavte si, že….sa niečo stalo alebo zmenilo v našom svete. Čo by to spôsobilo? Ako by sme reagovali? Prikladám pár tipov pre predstavu, že…
ZAHRAJTE SI STORY CUBES
Hoďte kockami, na ktorých sú obrázky. Úlohou je vytvoriť príbeh začínajúci slovami „Raz za čas …“ pomocou symbolov na hodenej kocky. Potom stačí len sledovať svoju fantáziu! Ak nemáte originál tejto hry, pokojne si kocky vyrobte sami.
NEÚPLNÝ OBRÁZOK
Je niekoľko testov na kreativitu, kde ľudia dokresľujú neúplne obrázky alebo prázdne kruhy. Cieľom tejto aktivity nie je nikoho testovať. Ide o zábavné cvičenie, v ktorom si podporíte fantáziu a predstavivosť. Obrázky, ktoré vidíte nižšie, dokončite. Zábavnejší môže byť variant, keď okrem „čmáranice“ dodáte k obrázku frázu. Napríklad: Tu prichádza problém alebo Kde na svete …?
KTO JE ZA DVERAMI
Táto jednoduchá hra podporuje predstavivosť a pomáha deťom aj dospelým formulovať vlastné predstavy do slov. Rozvíjame ňou teda aj slovnú pohotovosť a fluenciu. Nájdite si na internete alebo v časopise obrázky rôznych dvier. Rozprávajte príbeh, kto v ňom býva, čo robí ako dom vyzerá. V tejto hre je možné hovoriť aj o predsudkoch a stereotypoch. Lebo tie vytvárajú bloky v kreatívnom myslení.