Kreatívne v karanténe s novinami

#kreativnevkarantene

„Predstavivosť je dôležitejšia ako vedomosti“ povedal Albert Einstein. A tak Vám prinášam pár tipov ako sa nielen so svojou predstavivosťou zahrať.

NOVINY BUDÚCNOSTI

Predstavte si, že je rok 2040. A kúpite si noviny. Je to samozrejme na Vás ako tie noviny vyzerajú. Sú vaše. A čo je teda vašou úlohou? Vymyslite, čo sa v nich dozviete. Zvoľte si názov novín. Zvoľte si deň, v ktorom vychádzajú. A samozrejme napíšte správy, ktoré v nich čítate. Napíšte správu z domova. Vymyslite, čo bude napísané ako udalosť dňa v zahraničí. Nezabudnite pomenovať športovú udalosť aj kultúrnu akciu/neakciu. Ako ďalšiu rubriku si môžete vymyslieť nové objavy a pohľad do vzdelávania v danom roku. Hrajte sa so svojou fantáziu a presuňte sa do obdobia, kde to môže vyzerať úplne inak ako dnes. A keď máte chuť, pokojne si také noviny aj vyrobte. Na konci článku nájdete šablónu, ktorú môžete použiť alebo sa inšpirovať pre svoju vlastnú. Prípadne ju vytlačte deťom, nech si noviny vytvoria a vymyslia sami. Táto aktivita podporuje schopnosť produkovať nápady, fantazírovať a pomáha nakopnúť predstavivosť.

DNEŠNÉ NOVINY

V karanténe môžu pripraviť deti noviny každý deň. Pre toho, kto v daný deň s nimi nebol. Môžu napísať napríklad aktivitu, ktorá ich potešila, čo všetko jedli alebo nakresliť obrázok. Môžu do novín napísať, čo sa naučili alebo čo ich potešilo. Pokojne ich nechajte byť šéfredaktormi, ktorí si zvolia svoje vlastné rubriky. Možno s Vami urobia rozhovor.

NOVINY ZO VČERA

Tieto noviny odporúčam urobiť ako projekt k učeniu sa na dejepis. Spojiť môžete predmety slovenský jazyk, geografia ale pokojne aj fyziku. Deti nech si cez noviny zmapujú rok, ktorý práve preberajú. Nechajte im spraviť hlavné udalosti, kľúčové momenty daného roka alebo významné osobnosti. Pokojne môžu do novín napísať ako vyzerá mapa sveta v danom roku alebo aké objavy sa vynašli. Nechajte ich prepájať a vidieť v súvislostiach jednotlivé ľudské činnosti, správanie, situácie. Nech použijú knihy, internet alebo dokumentárny film. Táto aktivita je skôr pre deti na druhom stupni. Pomáha rozvíjať schopnosť elaborovať a kombinovať poznatky.

Včerajšie noviny môžu deti tiež pripraviť z článkov a titulkov, ktoré máte doma. Môžete im ich dať k dispozícií a oni si povyberajú tie informácie, ktoré ich zaujali. A tak si vytvoria svoje vlastné noviny pre daný deň. Učí ich to pracovať s informáciami, konštruovanie a spájanie poznatkov do nového zoskupenia.

Tu nájdete ako vyzeral základ pre naše noviny. Môžete sa nimi inšpirovať alebo ich pre svoje noviny použiť.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.