Rozvíjajte si originalitu v kreatívnom myslení.

# kreativne leto

Kreativita ako zručnosť v sebe zahŕňa niekoľko komponentov alebo vlastností. Jednou z nich je ORIGINALITA. Princíp originality môžeme vnímať ako schopnosť vidieť predmety, situácie v nových vzťahoch, netradičných spojeniach alebo súvislostiach. Originalita je novosť výsledku alebo procesu. Túto vlastnosť si môžeme rozvíjať a trénovať. Prinášame niekoľko úloh a aktivít, ktorými si môžete zručnosť v originalite podporiť.

POHÁR, TEHLA, VOLEJBALOVÁ LOPTA

Jedným zo spôsobov ako si viete rozvíjať originalitu je zamýšľať sa nad novými spôsobmi využitia predmetov. Predmet si vyberte podľa seba a hľadajte. Aké iné neobvyklé využitie nájdete pre napríklad pohár? Použijete ho ako vykrajovač cesta na koláče, valček, terč, odmerku. Čo všetko Vás napadne? Hrajte sa a nachádzajte iné možnosti.

SPÁJAJTE NEOBVYKLÉ

Originalitu si podporíte aj vytvorením nových predmetov. Neváhajte ísť do úplných šialeností. Vytvárajte originálne predmety spojením neobvyklých funkcií. Môžete tak vytvoriť tričko s antiperspirantom, okuliare so stieračmi, slnečník s rozprašovačom vody, ovládač s GPS. Mnohé z nich môžu byť úplne „somariny“. Ale ako sami viete, často z úplných, na prvý pohľad vyzerajúcich, blbostí, vznikajú naozaj hodnotné veci. (Nezabudnite preto na patent 🙂

ČO KEBY..

Ako by to vyzeralo, keby ľudia vedeli čítať myšlienky? Čo by Vám povedalo vaše domáce zvieratko, keby vedelo rozprávať? Čo by bolo, keby sme vedeli zastaviť čas? Aj takýmito čo keby vymýšľaniami si podporujete myslenie a originalitu. Vyskúšajte si klásť zvláštne otázky Čo keby?“ a nachádzajte pre ne originálne odpovede. Veľa vedcov, vynálezcov si kládli otázky, Čo by bolo… A prichádzali na veľké veci. Možno prídete aj vy na niečo netradičné. Ak nie, minimálne sa zabavíte.

MOJE SLOVÁ

Táto aktivita je pre rozvoj originality naozaj trošku netradičná. Úlohou je vymýšľať svoje vlastné slová. Všetci to vlastne robíme. Máme medzi partnermi alebo priateľmi svoje vlastné slovné hračky, prezývky, slovné spojenia, ktoré nemajú nič spoločné so slovenským pravopisom. V tejto úlohe robíte niečo podobné. Vymyslíte slovo a priradíte mu význam. Presne definujete, čo to slovo, ktoré ste vymysleli znamená. Napríklad:

Funkovica: dobrá zábava v spoločnosti priateľov alebo rodiny, Šlamenden: niečo ako ach nepodarilo sa mi to, tak si poviem toto, Krochkovanie: užívanie si ako ružové zvieratko atď.

Originálne aforizmy

Podporiť originalitu môžete aj tým, že vytvoríte netradičný aforizmus. Hrať sa môžete s jeho formami akokoľvek. Môžete vychádzať s exitujúcich a upravovať ich, alebo si môžete nájsť svoj vlastný. Príklad:

Život je ako kolotoč, nikdy nevieš kedy Ti príde zle.

Nadávaním sa slepne, kúpte si bielu palicu už teraz.

Originalita je jedna z veľkého množstva zručností kreatívneho myslenia. Jej rozvoj a neustále „šteklenie“ pomáha pri riešení problémov, situácií alebo pracovných úloh. Preto je dobré ju podporovať.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.