Skúste v lete skečnouting

# KREATIVNELETO

V našom letnom mini projekte #kreativneleto Vám v tomto článku priblížime techniku Skečnouting.

Skečnouting je zábavný spôsob zaznamenávania informácií pomocou kombinácie textu, obrázkov, typu písma a rôznych symbolov. Pomáha lepšie si pamätať, prezentovať, zachytávať myšlienky. Skečnuoting nie je umenie, je to zaznamenanie idei. Zlepšuje koncentráciu a je to veľká zábava s možnosťou vyjadriť svoju osobnosť.

Ak chcete začať so skečnoutingom tak toto sú dve veľmi pekné knihy, ktoré Vám môžu pomôcť. 

Kniha Nápady na obrousku je viac komplexná s výborne spracovanou teóriou. Dan Roam Vás v nej prevedie vizuálnou gramatikou a ako pomocou nej sám ale aj spolu s ostatnými dokážete prostredníctvom obrázkov, ikon a vizuálnych prvkov riešiť problémy a situácie. Kniha od Mike Rohde je skôr praktická s konkrétnymi ukážkami kresieb a postupným učením „skečovania“.  Prizval do nej skečnoterov, ktorý svojimi skečmi dávajú pre čitateľov tipy. Na záver knihy nájdete konkrétne ukážky ako si vytvoriť vlastný vizuálny slovník a ikony, ktoré môžete používať v diároch alebo pri písaní poznámok

Ako začať?

Jednoducho. Začnite kresliť. Ku kresleniu Vám postačí 5 elementov: Štvorec, kruh, trojuholník, čiara a bodka. Vyskúšajte si nakresliť konkrétne predmety. Uvidíte, že sa to dá. Nepotrebujete žiadne zložité obrázky. Postupne skúšajte pracovať s jednotlivými tvarmi. Hrajte sa s kreslením. Pre inšpiráciu pozrite na moje ikony. Nepoužila som nič iné ako 5 elementov kreslenia:  

Základom je nebáť sa kresliť a začať svoje ikony využívať. Vytvorte si svoj vizuálne slovník, ktorý budete používať v práci a postupom času bude pre Vás automatika kresliť a nie písať. Zamyslite sa, ktoré slová používate pri prezentácií, v diári alebo v projektoch, prípadne sú v texte alebo poznámkach kľúčové. Nájdite si pre ne jednoduchý skeč, ktorý Vám pomôže ľahko sa v písaných textoch zorientovať. Moja vizuálna gramatika zahŕňa slová cieľ, idea, rast, stretnutie, úloha, aktivita, pomôcky, čas atď. Premýšľajte nad tými svojimi. Ikony nemusia byť vôbec zložité, majú byť pre Vás jednoduché a hlavne ľahko pochopiteľné.

Symboly a ikony si môžete vytvoriť pre akúkoľvek oblasť. Môžete ich kreslenie trénovať tím, že si sami zvolíte tému, v ktorej budete hľadať ich znázornenie. Nezabudnite sa inšpirovať okolitými obrázkami. Pozerajte sa okolo seba na ikony, ktoré stretávate a nachádzajte v nich prepojenia pre tvorbu svojich vlastných. Nájdete ich v dopravných prostriedkoch, na ulici ale aj vo vlastnom dome. Skúste ich sledovať a nájdete v nich jednoduché línie, ktoré môžete kopírovať.

Čo môžem používať v skečnoutingu?

Okrem ikon a symbolov, ktoré si vytvoríte pomocou základných piatich tvarov môžete skečnouting a kreslenie si poznámok robiť aj týmito spôsobmi.

Rôzne písmo. Na rozlišovanie textu môžete používať aj rôznu typografiu. Tenké, hrubé, tučné, bublinkové.

Šípky. Používajte ich na zaznamenávanie pohybu, zmeny a rastu.

Odrážky. Hrajte sa s rôznymi typmi odrážok. Okrem bodiek použite šípky, štvorce, špirály alebo rôzne znaky.

Oddeľovače. Pri písaní poznámok používajte plné aj prerušované čiary, bodky, vlnovky.

Krabice. Texty, ktoré sú dôležité zarámujte do krabice alebo boxu. Významné vety, nadpisy alebo citáty ohraničte štvorcom, obdĺžnikom, obláčikom alebo obrázkom. Pomôže Vám to zorientovať sa v texte a výrazne označiť podstatné.

Nadpisy. Tie sa snažte v texte zvýrazniť. Môžete použiť podčiarknutie, zarámovanie, zvláštne písmo. Používajte pri nich hierarchiu a nebojte sa hlavnú tému znázorniť obrázkom.

Používajte ikony so svojho vizuálneho slovníka. Ako som písala vyššie vytvorte si svoje ikony, ktoré využívajte pri prezentáciách alebo písaní si poznámok či diára

Nájdite si svoj vlastný štýl. Vymyslite si pre svoje skeče podpis a autorizujte si ich. Použite prvky, ktoré budete opakovať (môžu to byť farby alebo štýl písma).

Nezabudnite však na HUMOR! Ten je pri technike Skečnouting najdôležitejší. Bavte sa na svojich skečoch. Inšpirujte seba samého. Zároveň ak chcete využívať túto techniku, je dôležité ju používať všade, kde môžete. Jej využívaním sa neustále zlepšujete. Môžete ju využiť v prezentácií, pri učení sa, zázname poznámok, obchodnom stretnutí alebo riešení problémov. Pomáha triediť pochopiť a ukázať idei všetkým naokolo.

Tak Vám želám krásne skečovanie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.