Hrajte sa so slovami nielen cez #kreativneleto

Kreativita je prejav života. Človek má potrebu tvoriť kvôli aktivite, poznaniu, potreby sebarealizácie a niekedy aj uznania. Na to aby sme boli kreatívni potrebujeme neustále túto zručnosť rozvíjať podporovať a hrať sa s ňou. Medzi intelektuálne schopnosti spojené s kreativitou patrí napríklad aj slovná a vyjadrovacia pohotovosť. Vrámci nášho projektu #kreativneleto ponúkam v tomto príspevku rôzne malé kreatívne rozcvičky so slovami. Podporíte nimi u seba kreatívne myslenie a možno sa aj zabavíte. Dajte si týždeň hier so slovami. Pripravte si pero, papier, kreativitu a môžete začať.

PONDELOK

Napíšte čo najviac slov končiacich koncovkou – OK. Dajte si limit dve minúty a spočítajte si koľko ste ich vymysleli. Prípadne si koncovku zmeňte na obtiažnejšiu verziu ENT. Na koľko si spomeniete? Ak si ich spíšete, dajte si prestávku 3-4 hodiny a doplňte ďalšie.

UTOROK

Vyberte si tri písmena z abecedy a vymýšľajte vety tak, že každé slovo sa začína na jedno pímeno. Napríklad H Z G
Hokejistu zobudil gól.
Hľa, zabudol gumáky.
Hneď zajtra gratulujem.
Nebojte sa vymýšľať rôzne kombinácie. Je to zábava, pri ktorej podporujete svoje kreatívne myslenie. Môžete mať vety aj komplikovanejšie – 5 až 7 slovné. Pravidlá si môžete určovať vy podľa chuti.

STREDA

Dnes napíšte pohľadnicu. Teda napíšte kreatívny pozdrav alebo prianie niekomu blízkemu alebo aj sebe samému. Vytvorte si pri písaní jeho obsahu z neho hru. Pre seba aj čitateľa. V šifrách naznačte, čo robíte alebo čo oslávencovi želáte. Okľukou popisuje priania alebo miesto, kde práve ste. „K tomu názvu, ktorým Ťa volajú, želám, aby si nemusel jesť lieky a aby tvoj žuvací otvor na tvári, mal tvar písmena U“ alebo napríklad: „Posielame slová z oblasti, kde partizáni bojovali v roku 1945. Boli sme pozrieť dlhé diery, ktoré sú pod zemou a je v nich lepšie chodiť v zimnej bunde…“ Bavte sa a hrajte sa. A nezabudnite vybrať aj kreatívny obraz pohľadnice.

ŠTVRTOK

„Kreatívna Klára kúpila karfiol, kaleráb, kapustu a kurkumu. Kuchtila kokteil, ktorý ktokoľvek konzumoval, koketoval s kumštom. Kvalitné klobásy ktomu a koštovníci kolabovali.
Kráľovské“ kričali, keď Klára klábosila konkrétnosti a kalkuláciu .
Ku kávičke s kardamonom kolegyne konkurovali koňakovým koláčikom. Kvalitný kongres! Dajte si kávičku s kreativitou. Vymyslite si príbeh, rozprávku na jedno písmeno. Je to milá a niekedy veľmi vtipná rozcvička kreativity. 

PIATOK

Pre cvičenie asociačnej pohotovosti skúste Kreatívnu „synonymitu“. Vyberte si slovo. Skúste k nemu následne vymyslieť aspoň štyri synonyma alebo aspoň podobné slová. Pri tejto úlohe si dajte čas. Túto hru môžete hrať kdekoľvek – počas raňajok, cestou do práce alebo v sprche. Ako príklad uvádzame pre Kreatívne myslenie jedno z najobľúbenejších slov: IDEA = Myšlienka, Nápad, Predstava, Výmysel, Výsledok myslenia. Aké slovo budete synonymovať vy?

SOBOTA

Cez víkend sa hrajte tiež. Ponúkame túto hru Kimovka. Do mriežky si vložte ľubovoľné písmena. Následne tvorte slová z písmen, ktoré máte k dispozícií. Pravidlá si meňte v každom kole podľa seba. Napríklad písmena sa nemôžu opakovať, môžu byť zopakované len samohlásky atď.

NEDEĽA

Tá je stvorená na spoločenskú hru s rodinou alebo priateľmi. Vyskúšajte však také, ktoré sú spojené so slovnými hračkami, rozprávaním príbehov alebo vytváraním slov. Zahrajte sa napríklad Dixit, Scrabble alebo Krycie mená. Všetky podporujú slovnú a vyjadrovaciu pohotovosť.
A slobodne napríklad v hre SCRABBLE v poslednom kole tvorte uveriteľne nezmysly. Bude to kreatívna funkovica.

Inšpiráciu pre niektoré z uvedených hier sme našli v knihe od Marie Königovej: Tvorivosť. Techniky a cvičenia.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.