Slovné hry k prechádzke s deťmi

"Ku všetkým svojím nápadom som sa prechodil" povedal Fridrich Nietzsche. Na prechádzky sa naozaj oplatí chodiť. A okrem riešení sa na nej môžete hrať rôzne slovné hry. My sme si počas karanténych kolečkách vytvorili spoločne so synom niekoľko. Nielen že sa môžete zabaviť, ale si aj podporíte svoje kreatívne myslenie.

Zabávačka s hadom Radom

Jeden z Vás povie prvé slovo, aké ho napadne. Druhý k k tomuto slovu vymyslí asociáciu - čiže slovo, ktoré Vám k nemu ako prvé napadne. Na neho opäť vymyslíte asociáciu. V slovách sa striedajte. Skúste si povedať aspoň 22 slov.
Napríklad slovo: citrón – citronáda – leto – voda - slnko – oblak – búrka – blesk –
elektrina – žiarovka – lampa – svetlo – tma – noc – deň - ráno…Potom skúste potrápiť svoju pamäť a rad slov povedať spätne čiže hovorte ho odzadu. Budete si pamätať všetky slová?

Vetičky Veveričky Evičky

Veverička Evička si zo slov hada Rada vybrala päť, ktoré sa jej najviac páčili. Tieto slovíčka použije vo vete, ktorú si vymyslela. Žiarovka v našej lampe robila na chalupe veľké svetlo, napriek tomu, že už nebol deň a vonku bola tma ako v rohu. Vetičky môžete tvoriť len z troch slov, ak sa Vám zdá náročné tvoriť z 5 slov.

Skladačka Ďumba Štrumpa

Túto hru vymyslel môj Ďumbo štrumpo (alias pán Alexander).

Zobral posledné slovo z radu hada Rada, z neho ešte vybral tri písmenka a poskladal nové slovo, kde tieto tri písmenka musel použiť. Čiže zo slova Ráno vybral písmena R, N, Á a urobil slovo konár. A povedal mi, aby som skladala aj ja. A tak som zložila slovo roklina. Vždy môžete vybrať iné tri písmena.

Asociáčky pána Avokáda

Pán Avokádo je macher na asociácie. Rád si nimi rozcvičuje svoje jadro. Ako?

Nájdite si podstatné meno (napríklad sa rozhliadnite po
okolí a vyberte si ho). Skúste k nemu priradiť všetky slová, ktoré Vás napadnú čiže akékoľvek asociácie. Na prechádzke uvidel strom – hneď ho napadajú tieto slová: drevo, konár, koreň, vták, list, plod, zem, kmeň, koruna, púčik, ďateľ, hniezdo. Tých by sa tam dalo nájsť. koľko sa Vám podarí nájsť asociácií k vášmu slovu?

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.